Potrebujete poradiť?
Písací stôl pre prváčika
Sotva sa narodili a urobili prvé krôčiky... a už je tu škola! Všetkých rodičov budúcich prváčikov tak čaká neľahká úloha - pretvoriť plne detskú izbičku na izbu budúceho školáka. Ako teda upraviť pokoj, aby sa v ňom dieťa cítilo dobre? Izbu rozdeľte na tri dôležité časti: na učebnú časť, miesto na hranie a miesto na odpočinok. Priestranný písací stôl mu postavte k oknu.
Úloh je hneď pol, keď má školák dobrý písací stôl!
Nedá sa nič robiť, niektoré hračky budú musieť uvoľniť miesto novému kráľovi detskej izby. Kvalitný písací stôl je základ a jeho výberu by ste mali venovať veľkú pozornosť. Na čo si dať pozor?
- Plocha musí byť dostatočne veľká, aby sa na ňu zmestilo všetko potrebné, a malému vševedkovi
sa pri ňom musí predovšetkým dobre sedieť. - Stôl má byť pri prirodzenom zdroji svetla – pri okne. Nezabudnite ani na doplnkový zdroj v podobe lampičky, ktorá má stáť tak, aby si pri písaní dieťa netienilo rukou. Hlavné osvetlenie detskej izby by malo byť útulné, teda v teplých tónoch, na učenie naopak zvoľte lampičku so studeným svetlom, ktoré nemá tlmivé účinky.
- Stôl musí dopĺňať vyhovujúca stolička. Zvoľte ergonomickú, s nastaviteľným polohovaním, s opierkou na chrbát (prípadne aj na nohy), s opierkami na ruky a kolieskami.
- Uistite sa, že má stôl dostatočné množstvo šuplíkov, alebo zožeňte organizéry a poličky. Prváčik určite nedostane hromadu učebníc, slovníkov a doplňujúcich materiálov, ale schopnosť triediť pomôcky a organizovať učivo ešte v živote veľakrát využije. Hodia sa k tomu napríklad naše samolepky na šuplíky.
- Učivo by mal mať školák na očiach a po ruke. Hodiť sa bude nástenka alebo magnetická tabuľa, na ktorej bude rozvrh hodín a týždenných aktivít. Náš osvedčený tip: Nezabudnite na výzdobu stien. Plagáty urobia skvelú službu ako doplnok aj nenásilné pripomenutie učiva.
Rozdeľte priestor
Farebný koberec, malý stolček na kreslenie, hračky - doteraz bola izba jedna veľká hernička. Prvá vec, ktorá vás neminie, bude rozdelenie priestoru na 3 zóny. Izbu by mala novo tvoriť zóna na učenie, hranie a na spánok. Dbajte na to, aby od seba boli zóny aspoň vizuálne oddelené a jedna nezasahovala do druhej. Každá má totiž svoje špecifiká a je dôležité, aby sa neprelínali.
Najskôr povinnosti… ale nezabúdajte na zábavu
Zóna na hranie sa síce zmenšila, to ale neznamená, že by mal byť odpočinok menej dôležitý. Nechajte tento kus izby úplne v réžii vášho dieťaťa a pomôžte mu len s finalizáciou a detailmi. Nezabudnite na posedenie – napríklad vo forme farebného koberca, polstrovanej kocky, taburetu alebo sedacieho vaku. Hračky potom spolu s dieťaťom pretrieďte a tie pre najmenších vymeňte za tie vhodné pre školákov.
Zajtra je tiež deň
Aj keď sa malí školáci od svojho nového „dospelého“ života občas odtrhávajú ťažko, zóna pre spánok by mala byť skutočne úplne vyhradená odpočinku. Zvoľte upokojujúce farby a naučte dieťa, že v posteli sa už nepracuje. Mozog potrebuje chvíľu pred spánkom „vypnúť“ a nie je preto vhodné si ešte pod perinou opakovať učivo. Doprajte si chvíľku na pomaznanie alebo spoločné čítanie. Na povinnosti bude dosť času aj ďalší deň.
Nástup do prvej triedy býva stresujúci, ale nemusí, keď viete, ako na to. Užite si spolu s vašim malým školákom či školáčkou prípravy na ich veľký deň. Samolepky, plagát a hry od Poketa zaručujú, že tento rok bude učenie naozaj zábava!